içeriklerim
içeriklerim
yeni ekliycem
İskandinav Ülkelerindeki İnsanlar Neden Dünya'nın En Mutlu İnsanları Oluyor?
onur ege tunç
İskandinav Ülkelerindeki İnsanlar Neden Dünya'nın En Mutlu İnsanları Oluyor?
Kuzeydeki Ülkelerin İnsanları Neden Mutlu

Paylaşım
Facebook'ta Paylaş
1 kişi beğendi İlk beğenen siz olun
Paraları yok ama
0
iskandinav ülkeleri her zaman "dünya'nın en mutlu insanları" anketinde en başa oynarlar. coğu zaman iskandinav ülkelerinin tamami ilk 10'da kendilerine yer bulurlar. Bunun sebebi olarak da hep bu ülkelerdeki müthiş refah düzeyi ve zenginlik anlatılır ama iskandinav ülkelerinde halknı çok mutlu ve mesut olmasının zenginlik düzeyiyle fazla alakalı olduğu söylenemez.

Dubai, Kuwait City, Cide gibi arap sehirlerine gidince deli gibi bir refah ortamı görürsünüz. Caddeler geniştir, binalar yepyenidir, sehir bal döküp yalanacak seviyededir. Her yerde müthiş bir lüks ortamı vardır ve zenginlik dikkat çekicidir. Sokaklarda porsche, ferrari türü arabalar görmek gayet normaldir. İskandinav ülkelerinin hicbirinde göz kamaştırıcı bir lüks görülmez, buna rağmen arap ülkelerinin hiçbiri "en mutlu ülkeler" listesine giremezken İsveç, Norveç gibi ülkeler bu listelere çok rahat girerler.
2
0
İskandinav ülkelerine gittiginizde karşınıza çıkacak olan manzara hiç beklemediğiniz bir manzara olabilir. Yollar genelde incedir ve coğu yol tek şerit gidiş, tek şerit gelişten ibarettir. Yollarda gördüğünüz arabaların coğu fiat tarzı ufak arabalardır ve coğu insan toplu taşıma, bisiklet veya yürüyerek seyahat eder. Bu ülkelerde insanların cok azının iphone tarziı pahalı telefonlar kullandığını görürsünüz, sokakta marka ürün giyimi minimum seviyededir, evlerin boyutu genel olarak ufaktır ve insanların tamamına yakını orta sınıftır. Özetle halk katı bir şekilde sınıflara ayrılmamıştır ve mütevazi bir yaşam sürerler.
2. Özgürlük
0
İskandinav ülkelerinin bu kadar mutlu olmasının sebepleri arasında kültürel sebepler en yukarı yazılmalıdır. Günümüzde İskandinav ülkelerinde insanlarin özgürlüğü ve eşitliği koruma altına alınmıstır. Çocuklara daha küçük yaştayken karsı cinsle yaklasmalarının ayıp bir sey olduğu, sadece kendi cinsiyle takılması gerektiği aşılanmaz. bu da çocukların ruhen sağlıklı olarak büyümesine sebep olur. Yine bu ülkelerde insanlar mal varlıklarıyla gösteriş yapma meraklısı olmadığı ve bu konuda sidik yarışı yapmadığı için insanlar paralarını lüks tüketim ürünlerine carcur etmek yerine daha faydalı şekilde kullanabilirler. adamlarda "en lüks araba bende olsun da hava atayım" "en pahalı kıyafetleiı ben giymezsem kızlar bana bakmaz" gibi dertler olmadığı (veya çok daha az olduğu) için maaşlar fazlasıyla yetmektedir. Genelde mal mülkle hava atma olayı zenginlerle fakirler arasında ucumlar olan, eşitsizliğin kültürün bir parçası haline geldiği kültürlerde görülen bir şeydir ama nüfusun büyük kısmının "orta sınıf" kabul edildiği ve gelirlerin birbirine çok yakın olduğu ülkelerde (örneğin İskandinav ülkelerinde) bu fazla görülmez.
3. ​Bu Ülkelerde Öyle Baş Döndürücü Bir Zenginlik Pek Bulunmaz Ama İnsanların Geleceği Güvence Altındadır.
0
 Normal şartlar altında ABD'de çalışan bir mühendis İskandinav ülkelerinden birinde çalışan bir mühendise göre çok daha varlıklı olabilir ama ABD'de çalışan bir mühendis işini kaybederse kendisini bir anda fakir olarak bulabilir ve bunun kaygısıyla yaşar. İskandinav ülkelerinde insanlar "işimi kaybedersem sokaklara düşerim" kaygısını diğer ülkelere nazaran çok daha az yaşarlar. Geleceğe dair fazla kaygının olmaması da tabi ki mutluluk katsayısını arttıracak olan bir etkendir.
4. Güzellik
0
Bunun dışında İskandinavlar genetik olarak güzel insanlar. Erkekleri de kadınları da güzel. Bunun toplumun ortalama mutluluğunda ne kadar rol oynadığını veya oynayabileceğini bilmiyorum ama mutlaka ekstradan bir getirisi vardır. Aslında mutlulukta genler de buyuk bir rol oynamaktadır. Tabi mutlu oluşları da güzel oluşlarının bir sebebi olabilir. Hani "içinin güzelliği dışına yansımış" deriz ya onun gibi yani.
5. Son Olarak Soğuklar
0
Son olarak, İskandinav ülkeleri dondurucu soğukların yaşandığı, kışın aylarca günes ışığının neredeyse hiç gözümediği ülkelerdir. Sert iklim bu ülkelerde hayatın bır parcası haline gelmiştir ve soğuk bir ülkede mutlu olmak gercekten sıcak bir yere göre çok daha zordur bu yüzden bu ülkelerin "en mutlu ülkeler" listesine sürekli girmesi oldukça büyük bir başarıdır.
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Cevapla
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
Cevabınız gönderildi onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Cevapla
İptal
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
hiç kimse birşey yazmamış
Başka yorum yok