içeriklerim
içeriklerim
yeni ekliycem
Ekran kartı alırken kararsız kalanlara öneriler!
Oğuzhan Eroğlu
Ekran kartı alırken kararsız kalanlara öneriler!
Kesin bir yerlerden kulağınıza gelmiştir, "madenciler ekran kartı piyasasının içine ettiler.. lanet olsun dostum!!1!!1" tarzındaki oyuncu yakarışlarını.. Bu doğru.. Madenciler kart piyasasının içine ettiler, ama biz şimdi bu konuda neler yapabileceğimize bakıp kart seçimimizi yapacağız.

Paylaşım
Facebook'ta Paylaş
0 kişi beğendi İlk beğenen siz olun
Öncelikle; İlk konumuz bütçe!
0
Evet, bütçe.. Her konuda olduğu gibi burada da oyunlarda fps/kalite performansımız bütçeye göre şekillenecek zira ekran kartlarında her şey gayet matematksel..Yani ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Burada önemli bir unsur, kafa karıştırabilecek nokta ise; "AMD mi Nvidia mı?" sorusu;

Şimdi bu noktada öncelikle bir karar vermek zorundayız. AMD tarafında genellikle oluşan algı "daha ucuza daha çok performans" şeklindedir. Bu aslında ortada bir gerçek. AMD hem Intel hem de Nvidia ile rekabette ve iki rakibinin de piyasa durumu olarak gerisinde.

Burada bir önemli noktayı da aydınlatalım; AMD, dünyanın en katma değerli iki alanında birden üretim yapıyor ve iki ayrı dev ile (Intel ve Nvidia) rekabet ediyor.

Burada AMD vs Intel çekişmesinde teknik açıdan çok belirgin ve açık ara farkla önde olan bir taraf olmadığını söyleyebiliriz. (Yine de Intel teknik açıdan da bir tık önde.) Piyasa durumu açısından ise Intel, AMD'nin çok daha önünde.

İş AMD vs Nvidia tarafına geldiğinde ise Nvidia burada teknik açıdan ciddi anlamda önünde olduğu gibi pazar payı olarak da daha önde.. Gelinen noktada AMD, Vega ekran kartları ile büyük bir umut ışığı vaad etmiş olsa da Nvidia'nın yine gerisinde kalmış durumda. AMD'nin elinde henüz GTX 1080 Ti'ı yakalayabilen bir GPU bulunmuyor. Yani hala GTX 1080 Ti performansına erişemediler fakat Vega 64 GPU'su ile GTX 1080'i çok az geçmeyi başardılar fakat burada çok önemli bir handikap ise TDP (Thermal Design Power) yani güç tüketimi ve ısınma durumu.. AMD bu konuda Nvidia'nın epey gerisinde. Vega ekran kartları hem çok enerji tüketiyor hem de çok ısınıyorlar.

Fakat AMD de boş durmuyor tabii ki.. Yeni çıkardıları Ryzen 2200G ve Ryzen 2400G APU'ları ile Intel'e olan üstünlüklerini (AMD'nin hem CPU hem de GPU üretebilmesi) son kullanıcıya (yani bizlere) çok faydalı olacak bir hamleyle gösterdiler.. Zira Intel, GPU konusunda hala sıfır durumunda. Yeni çıkan bu Ryzen'ler bir önceki GPU'suz seri ile aynı fiyatta ve neredeyse giriş seviyesi GTX ekran kartı seviyesindeler!

Yani Intel'in normal bir işlemcisini almak yerine bir tık daha ucuza (AMD genelde eşdeğer işlemcilerini Intel'den daha ucuza satar.) bayağı bayağı bir de 700 liralık ekran kartına eşdeğer bir GPU'yu içinde barındıran bir AMD işlemci (APU) alabiliriz! Bu çok önemli bir hamle!

Şimdi alabileceğimiz kartlar konusuna bir gelelim!
Sıfırdan bir sistem topluyorsanız!
0
Öncelikle sıfırdan bir sistem topluyorsanız bahsettiğimiz bu yeni Ryzen 2200G ve Ryzen 2400G APU'larının fiyatlarına ve performanslarına bakın. Bunlar sizin için ideal olabilir.

Şimdi gelelim ekran kartlarına!
En düşük fiyatlı alternatif! (GT 1030)
0
Nvidia GT 1030 oyun oynayabileceğiniz en düşük ekran kartıdır! (Pek oynamak denemez de neyse :/) GT 1030 ile eski oyunları, CS:GO ya da MOBA'ları (Dota 2, LoL) oynarsınız fakat ötesini pek düşünmeyin.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve sıfırdan sistem topluyorsanız;
GT 1030'a bile bütçeniz tam yetmiyorsa ve oyun oynama amaçlı sıfırdan sistem topluyorsanız Ryzen 2200G ya da Ryzen 2400G alın! Hatta zaten, sıfırdan sistem topluyorsanız bu işlemcileri alın çünkü bunlar muadili Intel işlemcilerle hem aynı fiyatalar hem de cidd ciddi GPU yani ekran kartı barındırıyorlar!
Gelelim giriş seviyesine! (GTX 1050 ve GTX 1050 Ti)
0
Adını mutalaka duymuş olacağınız bu kartlar ile ilgili şunu belirteyim; GTX 1050 Ti alın! Düz 1050 almayın! Zira Düz 1050 ilginç şekilde performans olarak GTX 950'nin gerisinde bir kart.. Aslında GTX 1050'nin notebooklar için tasarlandığını düşünüyorum.. Zira GTX 10xx serisi ile Nvidia TDP yani güç tüketimi ve ısınma devrimi yaptı! Eskiden notebook kartları masaüstü bilgisayar kartlarının çok gerisindeydiler çünkü notebookların soğutma sistemi ve güç sistemleri yeterli değildi fakat Nvidia bu seri ile bir devrim yaptı ve GTX 10xx serisi kartlar artık notebooklara girebilecek kadar az ısınıyorlar ve az elektrik tüketiyorlar!

İşte düz GTX 1050'nin de bu amaç için tasarlandığını düşünüyorum zira GTX 950'nin gerisinde olması başka şekilde açıklanamaz. Buradan da anlayabileceğiniz üzere, oyun için bir notebook alacaksanız, içersinde en az GTX 1050 bulunmalı. Bunun dışında masaüstü için GTX 1050 Ti almalısınız!

Bu arada GTX 1050'nin GTX 950'nin gerisinde olmasının sebebi Cuda çekirdeği sayısı.. Nvidia niyeyse 950'den daha az çekirdek koymuş 1050'ye.. Her ne kadar çekirdek ve bellek hızları artmış olsa da çoğu oyunda ciddi ciddi 950'nin gerisinde kalıyor.
 
Şimdi de orta seviye kartlar! (AMD RX 480 & RX 580 ve Nvidia GTX 1060)
0
Evet geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere!
Öncelikle bu kartların hepsi gayet süper! Hepsi ile de 1080p'de full ayarlarla istediğiniz oyunu 60 FPS ile oynarsınız.

Fakat hangisini alacağız? AMD mi Nvidia mı?
Burada belirleyici unsur sizin en çok oynayacağınız oyunlar ve gelecekte çıkacak oynayacağınız oyunların yapımcıları olacaktır.. Bu oyunların FPS değerlerini bencmharklardan bakıp Youtube videolarından bu kartların performanslarını inceledikten sonra karar vermelisiniz!

İleride çıkacak oyunlar konusunda ise; Oyunları beklediğiniz firmaların daha önceki oyunlarında hangi kartlarda daha optimize çalıştıklarını değerlendirmelisiniz! Bazı oyunlar AMD kartlarda daha iyi çalışırken bazıları da Nvidia kartlarda daha yüksek performans vermektedir.

Çok önemli bir nokta!
GTX 1060
'ın iki adet versiyonu var; 3 GB ve 6 GB.. Böyle bir karta 3 GB hakaret sayılır.. Hatta böyle bir karta neden iki versiyon yapıp birini 3 GB yaparlar hiç anlamış değilim!

Eğer GTX 1060 alacaksanız kesinlikle 6 GB'lık verisoyununu alın!

Artık bu noktadan sonrası 2K ve 4K oyun oynamak için GTX 1070 & AMD RX Vega ve üzerine bakacağız!
2K ve 4K oyun oynama ya da bir kartı çook uzun süre kullanma meselesi!
0
Evet böyle diyorum çünkü bahsedeceğimiz kartlar (GTX 1070 & 1080 ya da AMD RX Vega) çok güçlü kartlar. (Tabi pahalı da :))

Öncelikle 2K ve 4K arasında dağlar kadar fark var! (2 kat fark)
Bu nedenle bu konuyu bir ayırmalıyız. Çoğu oyunda GTX 1070 & GTX 1070 Ti ya da RX Vega 56, 4K'da full ayarlarda oyun oynamızı sağlayacaktır fakat çoğu oyunda da bu mümkün olmadığı gibi yeni oyunlar daha da acayip şekilde bu kartları zorlayacak şekilde geleceklerdir.

GTX 1070 ve GTX 1070 Ti arasındak fiyat farkına oranla performans farkı çok daha fazla. Bu nedenle aradaki farkı çıkarabiliyorsanız Ti olanı almalısınız! GTX 1070 Ti'ın RX Vega 56'yı ciddi şekilde geçtiğini de belirtelim!

Dolayısıyla, öncelikle 2K'yı bir cebe koyalım.. Geldik 4K'ya;
Öncelikle 4K'da rahat rahat full ayarlarda 60 FPS olayını anca GTX 1080 Ti ile yaşayabiliyoruz. Onda bile en son çıkan oyunlarda FPS 60'ın altına iniyor çoğu zaman.

O yüzden burada full ayarlar meselesi çok önemli!
Paranız yetiyorsa zaten GTX 1080 Ti alır geçersiniz çünkü bu kartın AMD tarafında bir rakibi yok hala!
Bu kulvarda geri kalan seçeneklerdeki AMD vs Nvidia çekişmesinde, AMD kartlar Nvidia kartlara göre çok fazla ısınmakta ve güç güç tüketmekte!

Dolayısıyla geriye tek bir konu kalıyor o da fiyat!
Fiyat noktasında ise AMD'nin henüz bir avantajı yok! Yani bu durumda tercihinizi GTX 1070 ya da GTX 1070 Ti'dan yana yapabilirsiniz!

Eğer bu iki kart arasındaki (GTX 1070 ve GTX 1070 Ti) fiyat farkını da çıkarabiliyorsanız kesinlikle Ti olanı almalısınız!

Son olarak monitör konusuna da değinelim!
Eğer 4K monitörünüz yoksa ve 2K monitörünüz varsa 4K'nın çok önemli bir şey olmadığını (en azından maaliyetine göre) söyleyebiliriz monitörünüz 2K ise, bir GTX 1070 Ti alın ve keyfinize bakın!
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Cevapla
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
Cevabınız gönderildi onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Cevapla
İptal
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
hiç kimse birşey yazmamış
Başka yorum yok