içeriklerim
içeriklerim
yeni ekliycem
Bülent Ecevit - Tarihe Damga Vuran 20 Sözü
onur ege tunç
Bülent Ecevit - Tarihe Damga Vuran 20 Sözü
20 sözüyle Bülent Ecevit

Paylaşım
Facebook'ta Paylaş
0 kişi beğendi İlk beğenen siz olun
1. Bizim iki gücümüz var: Hak ve Halk
0
2. Eşitlik her zaman adil değildir.
0
Bu sözünü günlük hayatımızda da kullanıyoruz fazlasıyla
3. Aslında sorun, CHP'yi eski yörüngesine veya yeni yörüngesine oturtma sorunun da ötesindedir. Hatta sorun 'ya ben, ya Bülent' sorununun da ötesindedir. Tekrar söylüyorum, asıl öncelikle ölçülmesi gereken şudur: CHP'de buyruk mu işleyecek, hukuk mu işleyecektir? Buna karar vereceğiz. (...) Daha açık söylüyorum, vereceğiniz karar şudur: Demokratik bir partinin kanunlara saygılı özgür üyeleri mi olacağız, kapıkulları mı olacağız? Karar sizindir.
0

(1972 de İnönü'yü deviren konuşma.)
4. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, Türkiye'de hanımların giyim kuşamına, başörtüsüne özel yaşamlarında hiç kimse karışmıyor. Ancak, burası hiç kimsenin özel yaşam mekanı değildir. Burası, devletin en yüce kurumudur. Burada görev yapanlar, devletin kurallarına, geleneklerine uymak zorundadırlar. (Keskin bir ses tonuyla) Burası, devlete meydan okunacak yer değildir! Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!
0
(Meclise başörtüsüyle gelen bir milletvekiline)
5. Koğuş sistemi, cezaevlerinin terör eğitim merkezi haline gelmesini kolaylaştırmış oldu.
0
6. Ben sadece görevimi yaptım. Görevimizi yaptığımız için övünemeyiz.
0
7. Dinci akımların çaresi laiklik ve demokrasidir. Türkiye de buna öncülük eden bir devlettir.
0
8. Değerli basın mensupları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak verdik. Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye, meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu hareketin insanlığa milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim.”
0

(20 Temmuz 1974 - Kıbrıs Barış Harekatı'nın başladığını bildiren konuşması.)
9. Toprak işleyenin, su kullananın.
0
10. Laiklik ilkesi cumhuriyetin aşil topuğudur.
0
11. Yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getireceğiz.
0
12. Demokrasilerde sadece ordu ve yargı mensupları tribünlerde oturur. Geri kalan tüm toplum kesimleri sahada olur. Ancak bir süre sonra tribündekiler oyundan sıkılır ve kendi takımlarına dahi tepki göstermeye başlayabilirler. Eğer sahada olması gerekenler, örneğin işçiler, tribünde oturmaya devam eder ve sahaya inmezseniz, korkarım biri çıkar, düdüğü çalar, 'Oyun bitti, herkes evine' der.
0

(1980 - İşçileri eylem yapmaya davet eden ünlü demeci.)
13. Bugünkü yönetimi içime sindiremiyorum.
0
(Askeri rejim için)
14. Vurun, beni de vurun kalleşler.
0

(1980, Ülkücüler tarafından öldürülen parti il başkanı M. Zeki Tekiner'in cenazesi, Nevşehir.)
15. Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum.
0
16. Ekonomide ve devlet yapısında bir enkaz devraldık. Çetin bir dönem geçireceğiz. Barışı getirmeye kararlıyız.
0

(10 Ocak 1978 tarihli basın toplantısından.)
17. Hükümet derhal çekilmelidir. Laik demokratik cumhuriyete karşı Ankara'da göz göre göre işlenen korkunç cinayetten başbakan da sorumludur ve başında bulunduğu hükümet de sorumludur. Bu hükümet artık görevde kalamaz. Halkın yüzüne bakamaz.
0

(Mayıs 2006 - Kanlı Danıştay baskını üzerine. Aynı zamanda Ecevit'in son demecidir.)
18. Biz Demireller'den, Türkeşler'den milliyetçilik dersi almayız. Sevgili kardeşlerim! Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs'ın topraklarına, Ege'nin deniz yataklarına yazmışız. Biz milliyetçiliği Batı Anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız.
0
19. Bir söz ne seçim kazandırır ne seçim kaybettirir ama bir sözden dönmek partiye çok şey kaybettirir.
0
20. Türkiye'de demokrasiye zararın halktan değil, toplumun okumuş-yazmış üst tabakalarının bazı kesimlerinden geldiği nedense bilmezden geliniyor
0
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
Cevabınız gönderildi onaylandıktan sonra yayınlanacak.
İptal
Sil
Vazgeçtim
Sil gitsin
hiç kimse birşey yazmamış
Başka yorum yok